Ana içeriğe atla

Oracle/PLSQL: Sequences (Autonumber)

Learn how to create and drop sequences in Oracle with syntax and examples.

Description

In Oracle, you can create an autonumber field by using sequences. A sequence is an object in Oracle that is used to generate a number sequence. This can be useful when you need to create a unique number to act as a primary key.

Create Sequence

You may wish to create a sequence in Oracle to handle an autonumber field.

Syntax

The syntax to create a sequence in Oracle is:
CREATE SEQUENCE sequence_name
 MINVALUE value
 MAXVALUE value
 START WITH value
 INCREMENT BY value
 CACHE value;

Example

Let's look at an example of how to create a sequence in Oracle. For example:
CREATE SEQUENCE supplier_seq
 MINVALUE 1
 MAXVALUE 999999999999999999999999999
 START WITH 1
 INCREMENT BY 1
 CACHE 20;
This would create a sequence object called supplier_seq. The first sequence number that it would use is 1 and each subsequent number would increment by 1 (ie: 2,3,4,...}. It will cache up to 20 values for performance. If you omit the MAXVALUE option, your sequence will automatically default to:
MAXVALUE 999999999999999999999999999
So you can simplify your CREATE SEQUENCE command as follows:
CREATE SEQUENCE supplier_seq
 MINVALUE 1
 START WITH 1
 INCREMENT BY 1
 CACHE 20;
Now that you've created a sequence object to simulate an autonumber field, we'll cover how to retrieve a value from this sequence object. To retrieve the next value in the sequence order, you need to use nextval. For example:
supplier_seq.NEXTVAL;
This would retrieve the next value from supplier_seq. The nextval statement needs to be used in a SQL statement. For example:
INSERT INTO suppliers
(supplier_id, supplier_name)
VALUES
(supplier_seq.NEXTVAL, 'Kraft Foods');
This insert statement would insert a new record into the suppliers table. The supplier_id field would be assigned the next number from the supplier_seq sequence. The supplier_name field would be set to Kraft Foods.

Drop Sequence

Once you have created your sequence in Oracle, you might find that you need to remove it from the database.

Syntax

The syntax to a drop a sequence in Oracle is:
DROP SEQUENCE sequence_name;
sequence_name is the name of the sequence that you wish to drop.

Example

Let's look at an example of how to drop a sequence in Oracle. For example:
DROP SEQUENCE supplier_seq;
This example would drop the sequence called supplier_seq.

Frequently Asked Questions

One common question about sequences is: Question: While creating a sequence, what does cache and nocache options mean? For example, you could create a sequence with a cache of 20 as follows:
CREATE SEQUENCE supplier_seq
 MINVALUE 1
 START WITH 1
 INCREMENT BY 1
 CACHE 20;
Or you could create the same sequence with the nocache option:
CREATE SEQUENCE supplier_seq
 MINVALUE 1
 START WITH 1
 INCREMENT BY 1
 NOCACHE;
Answer: With respect to a sequence, the cache option specifies how many sequence values will be stored in memory for faster access. The downside of creating a sequence with a cache is that if a system failure occurs, all cached sequence values that have not be used, will be "lost". This results in a "gap" in the assigned sequence values. When the system comes back up, Oracle will cache new numbers from where it left off in the sequence, ignoring the so called "lost" sequence values. Note: To recover the lost sequence values, you can always execute an ALTER SEQUENCE command to reset the counter to the correct value. Nocache means that none of the sequence values are stored in memory. This option may sacrifice some performance, however, you should not encounter a gap in the assigned sequence values.
Question: How do we set the LASTVALUE value in an Oracle Sequence? Answer: You can change the LASTVALUE for an Oracle sequence, by executing an ALTER SEQUENCE command. For example, if the last value used by the Oracle sequence was 100 and you would like to reset the sequence to serve 225 as the next value. You would execute the following commands.
ALTER SEQUENCE seq_name
INCREMENT BY 124;

SELECT seq_name.nextval FROM dual;

ALTER SEQUENCE seq_name
INCREMENT BY 1;
Now, the next value to be served by the sequence will be 225.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Babamın durumu

Babam Mart 2017 de zatüreden hastanede yatmıştı. Bu sırada ciğerlerde bir kanser görülmüş. Bu kanserin ne olduğu ile ilgili tetkikler de başlamış. Zatüreden sonra hemen kanser ile ilgili işlemlere yoğunlaşıldı. Kalçada görülen bir kitle vardı. Ona da baktılar ama temiz çıktı. Kanser tedavisi olan kemoterapi hemen başladı. 14 haziranda ilk kemoterapi dozunu aldı. İlk günler iyiydi. 19 hazirandan itibaren durumu kötülemeye başlamış. En son 21 Haziran gecesi çok kötü olunca önce Torbalı Devlet Hastanesine götürüldü. Burada vücudundaki sodyum'un çok azalmış olmasından dolayı hemen sodyum takviyesi yapıldı. Sodyum takviyesi ancak bir oranda etkili olduktan sonra yine kötü duruma geri dönüş yapmış. Bu yüzden Bozyaka araştırma hastanesine sevkedildi. Bozyaka da önce dahiliye yoğun bakıma alındı. Ancak burada bir süre kalbi durmuş ve kalp masajı ile geri getirmişler. Sonrada genel yoğun bakıma aldılar.
Şu an yoğun bakımda hipotermi durumunda tutuluyor. Bu uygulanan tedavilerden biri. Diğer…

Azure Cosmos DB Emulator Çalışmıyor.

Merhaba, Bugün Azure Cosmos DB'ye bir göz attım. Kullanımını anlamak için kendi bilgisayarımıza bir emulator(Azure Cosmos DB Emulator) kurabiliyoruz. Bunu kurup çalıştırdığımda DocumentDB.StartupEntryPoint.exe'nin hata verdiğini gördüm. Hatanın detayını eventviewer'dan şöyle gördüm:

Git'te GitCredentialWinStore ile ilgili alınan hatanın çözümü

Git kurulumundan sonra remote(sunucu) ile ilgili işlemler yaptığınızda session açık olsada tekrar tekrar kullanıcı adı ve şifre soruyor ve mesaj ekranında aşağıdaki gibi bir hata alıyorsanız:
"C:\Program Files (x86)\GitExtensions\GitCredentialWinStore\git-credential-winstore.exe" erase: C:\Program Files (x86)\GitExtensions\GitCredentialWinStore\git-credential-winstore.exe: No such file or directory bu durumda  git'in şifre saklama sisteminde bir problem oluştuğunu görmekteyiz. Bunun çözümü olarak öncelikle https://github.com/Microsoft/Git-Credential-Manager-for-Windows adresinden Windows için git şifre yönetim aracını indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Dosyanın tam indirme linki :
https://github.com/Microsoft/Git-Credential-Manager-for-Windows/releases
şeklindedir. Güncel versiyonu buradan indirip kurduktan sonra GIT BASH ile 2 satırlık bir işlem yapmamız gerekiyor.

1. öncelikle git'in geçerli şifre yöneticisini siliyoruz :

git config --global --unset credential.helper