Ana içeriğe atla

Azure Cosmos DB Emulator Çalışmıyor.

Merhaba, Bugün Azure Cosmos DB'ye bir göz attım. Kullanımını anlamak için kendi bilgisayarımıza bir emulator(Azure Cosmos DB Emulator) kurabiliyoruz. Bunu kurup çalıştırdığımda DocumentDB.StartupEntryPoint.exe'nin hata verdiğini gördüm. Hatanın detayını eventviewer'dan şöyle gördüm:
 

Problemin performans counter ile ilgili olduğunu google araması sonucunda buldum. Çözüm için aşağıdaki  adımları izleyebilirsiniz:
1. Runas Administrator olarak command prompt veya powershell açınız.
2. Aşağıdaki komutunu yazarak çalıştırınız:
lodctr /R
3. eğer
Error: Unable to rebuild performance counter setting from system backup store, error code is 2
şeklinde bir hata alırsanız şu komut ile syswow64 dizinine geçiniz:
cd C:\Windows\syswow64 
ve  
lodctr /R 
komutunu tekrar deneyiniz.
4. Herşey doğru ise aşağıdaki gibi bir sonuç almanız gerekmektedir. 
Info: Successfully rebuilt performance counter setting from system backup store  
5. Son olarak aşağıdaki komut ile işlemi tamamlıyoruz:
winmgmt.exe /RESYNCPERF

Bundan sonra  Azure Cosmos DB Emulator uygulamasını kapatıp tekrar çalıştırdığınızda problem kalmayacaktır.


Kaynaklar : 
1. https://stackoverflow.com/a/44415748
2. https://social.technet.microsoft.com/Forums/ie/en-US/9b01e1a6-d872-4f28-9280-f35d6ca02a9f/lodctr-r-error-code-2?forum=w7itprogeneral
 
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ubuntu 14.04 ile Microsoft VPN sunucularına bağlanma

Bugün şirketin Microsoft Vpn ile kullanmakta olduğu sunuculardan birine erişmek için ubuntu 14.04 kurulu makinamda vpn ayarları yapmaya çalıştım. normal olarak ilk denemede başarılı olamadım. Bende internette bir arama yaptım.
http://labnotes.decampo.org/2012/12/ubuntu-1210-connect-to-microsoft-vpn.html adresindeki ayarlarla bağlantıyı sorunsuz olarak kurabildim. Aşağıda yaptığım işlemleri görebilirsiniz.

Eğer Ubuntu 14.04 kullanıyorsanız ek herhangi birşey kurmanıza gerek olmuyor.

  VPN ayar penceresini açma: masaüstünde takriben sağ üstte yer alan ağ ikonuna tıklayınız  "VPN Connections" menüsüne geliniz  "Configure VPN…" i seçiniz. Yeni bir PPTP vpn bağlantısı tanımlayınız.Bunun için ekrandaki pencerede Add tuşuna basmanız, sonrada gelen pencerede yer alan açılır kutuda Vpn başlığı altındaki Point-to-Point tunneling protocol'ü seçmeniz gerekiyor. Sonrada Create tuşunu tıklayınız. Artık Vpn ile ilgili ayarları yapmaya başlayabiliriz. Vpn tabına geliniz: Conn…

Babamın durumu

Babam Mart 2017 de zatüreden hastanede yatmıştı. Bu sırada ciğerlerde bir kanser görülmüş. Bu kanserin ne olduğu ile ilgili tetkikler de başlamış. Zatüreden sonra hemen kanser ile ilgili işlemlere yoğunlaşıldı. Kalçada görülen bir kitle vardı. Ona da baktılar ama temiz çıktı. Kanser tedavisi olan kemoterapi hemen başladı. 14 haziranda ilk kemoterapi dozunu aldı. İlk günler iyiydi. 19 hazirandan itibaren durumu kötülemeye başlamış. En son 21 Haziran gecesi çok kötü olunca önce Torbalı Devlet Hastanesine götürüldü. Burada vücudundaki sodyum'un çok azalmış olmasından dolayı hemen sodyum takviyesi yapıldı. Sodyum takviyesi ancak bir oranda etkili olduktan sonra yine kötü duruma geri dönüş yapmış. Bu yüzden Bozyaka araştırma hastanesine sevkedildi. Bozyaka da önce dahiliye yoğun bakıma alındı. Ancak burada bir süre kalbi durmuş ve kalp masajı ile geri getirmişler. Sonrada genel yoğun bakıma aldılar.
Şu an yoğun bakımda hipotermi durumunda tutuluyor. Bu uygulanan tedavilerden biri. Diğer…

MongoDB'yi Çalıştırmak

MongoDB'yi development makinamıza kurduktan sonra (kurulumu şu makalemde görebilirsiniz), artık onunla çalışmamız lazım. Ancak bunun için öncelikle mongo db 'nin çalışır hale gelmesi gerekiyor. Bu işlem 2 şekilde olabilir.
1. ihtiyaç olduğunda mongodb'yi elle çalıştırabilirsiniz
2. mongodb yi windows servis olarak çalıştırıp, bilgisayar her çalıştığında otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle mongodb'yi command prompt'dan çalıştırabilmek için bir ayar yapmamız lazım. Bunun için önceki makaleme bakabilirsiniz : http://www.alperkonuralp.com/2016/10/mongodbyi-command-prompttan-calstrmak.html

Şimdide MongoDB'nin veri tabanı dosyalarını depolayabilmesi için gerekli olan dizinleri oluşturalım.
1. Command Prompt açılır. ( bunun için start tuşunda cmd yazıp enter'e basmanız yeterli olacaktır. Ancak yönetici yetkileri ile açmak daha iyi olacağı için cmd yazdığınızda görünen programa sağ tıklayıp yönetici olarak aç seçeneği ile açmanız daha iyi olaca…