Ana içeriğe atla

Babamın durumu

Babam Mart 2017 de zatüreden hastanede yatmıştı. Bu sırada ciğerlerde bir kanser görülmüş. Bu kanserin ne olduğu ile ilgili tetkikler de başlamış. Zatüreden sonra hemen kanser ile ilgili işlemlere yoğunlaşıldı. Kalçada görülen bir kitle vardı. Ona da baktılar ama temiz çıktı. Kanser tedavisi olan kemoterapi hemen başladı. 14 haziranda ilk kemoterapi dozunu aldı. İlk günler iyiydi. 19 hazirandan itibaren durumu kötülemeye başlamış. En son 21 Haziran gecesi çok kötü olunca önce Torbalı Devlet Hastanesine götürüldü. Burada vücudundaki sodyum'un çok azalmış olmasından dolayı hemen sodyum takviyesi yapıldı. Sodyum takviyesi ancak bir oranda etkili olduktan sonra yine kötü duruma geri dönüş yapmış. Bu yüzden Bozyaka araştırma hastanesine sevkedildi. Bozyaka da önce dahiliye yoğun bakıma alındı. Ancak burada bir süre kalbi durmuş ve kalp masajı ile geri getirmişler. Sonrada genel yoğun bakıma aldılar.
Şu an yoğun bakımda hipotermi durumunda tutuluyor. Bu uygulanan tedavilerden biri. Diğeri vücudun sodyum'unu arttırmak için sodyum vermeye devam ediyorlar. Bu arada da uyutmaktalar. 23 Haziran saat 17:30 gibi hipotermi ile uygulanan tedavi bitecek ama hastane de normal mesai bittiği için nöbet mesaisi başlayacak. Bayram süresince devam edecek gibi görünüyor. Uyandırma işleminin nöbette yapma riskinin alınmayacağı söyleniyor ama durum tam belli değil.
Babam yoğun bakımda olduğu için ondan sadece günde 1 defa bilgi alabilecekmişiz ve Oda sadece mesai günlerinde. Öğlen 13:00 da yoğunbakımın dışındaki oda da ekrandan gösteriyorlar. 13:30 gibi doktor bilgi veriyor. 14:30 gibi bir kişi 5 dakikalık yanına giriyor.

Kemoterapi için bir not düşmek istiyorum. Kemoterapi sonrası her ne olursa olsun vücudun tuzunu yani sodyum'unu kontrol etmek lazım. Özellikle böbreklerde bir fonksiyon problemi olur ise babamda olduğu gibi tuz oranı düşüyor ve kemoterapi veya kanser olmasa bile bu sodyum yetersizliği insanı öldürebilir.

Başka bilgiler aldıkça buraya ekleyeceğim.
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sqlite için MVC 5 Identity DB Scripti

Merhabalar, Microsoft harici teknolojilere ve projelere ilgimi herkes bilir. Özelliklede birçok projede bazen başlangıç aşamasında bazende projenin tamamında sql server harici veri tabanları kullanırım. En sık kullandığım ise Sqlite'dır. Stabil, küçük ve dll'ini sisteme eklemekten başka bir şeye ihtiyaç duymayan herhangi bir kurulum yapmanız gerekmeyen süper bir db motoru bu arkadaş. Özellikle nhibernate ile create table script'leri dahi yazmadan code first mimarisi ile çok rahat çalışabiliyor. Ancak problem microsoft'un gelişmesi için 10 yıl gereken entity framework aracında başlıyor. Sadece microsoft teknolojilerini doğal olarak destekleyen bu araç diğer yapılara "İsterseniz bana provider yazıp kendinizi ekleyebilirsiniz" mantığında. böylede olunca gözümdeki beş para etmez bir hale geliyor. ancak kendim kullanmayacak olsamda bazı yerlerde microsoft bir işe yarayacakmış gibi bu arkadaşın kullanımını zorunlu kılıyor. uzun lafın kısası 1. Entity Framework…

Azure Cosmos DB Emulator Çalışmıyor.

Merhaba, Bugün Azure Cosmos DB'ye bir göz attım. Kullanımını anlamak için kendi bilgisayarımıza bir emulator(Azure Cosmos DB Emulator) kurabiliyoruz. Bunu kurup çalıştırdığımda DocumentDB.StartupEntryPoint.exe'nin hata verdiğini gördüm. Hatanın detayını eventviewer'dan şöyle gördüm: